Osobowość Roku

październik 2016 
KORYFEUSZ MUZYKI POLSKIEJ
w kategorii OSOBOWOŚĆ ROKU
 
 

 
 
 
„Jej rozwój artystyczny nabiera rozpędu z każdą nową partyturą i każdym występem. 2016 rok to wyjątkowy czas w karierze artystki – 19 stycznia w Walt Disney Concert Hall w Los Angeles odbyło się prawykonanie utworu Chapter 13, dzieła zamówionego przez Los Angeles Philharmonic. 21 maja Ensemble InterContemporain pod kierunkiem Guillaume’a Bourgogne wykonał we Wrocławiu po raz pierwszy utwór Double Battery, kompozycję napisaną specjalnie dla tego francuskiego zespołu. 27 października z kolei zabrzmi w Seattle prapremierowo In the Shade of an Unshed Tear – utwór zamówiony przez Seattle Symphony.” – czytamy w uzasadnieniu nominacji do nagrody.
 
Koryfeusz Muzyki Polskiej to nagroda, która powstała w 2011 roku z inicjatywy środowiska muzycznego i przez to środowisko jest przyznawana najwybitniejszym jej przedstawicielom. Nagroda jest wyróżnieniem dla osób, grup artystów i instytucji działających w obszarze różnorodnej - gatunkowo i chronologicznie - muzyki polskiej. Koryfeusz jest przyznawany twórcom, artystom wykonawcom, muzykologom, krytykom, dziennikarzom, humanistom, badaczom, animatorom, popularyzatorom i menedżerom kultury, grupom artystów, a także instytucjom, wydarzeniom artystycznym oraz różnorodnym projektom twórczym, animacyjnym i edukacyjnym. 

Nagrodę w kategoriach Osobowość Roku, Wydarzenie roku i Nagroda Honorowa przyznaje Kolegium Elektorów, w skład którego wchodzą rektorzy akademii muzycznych, uniwersytetów, dyrektorzy instytutów muzykologii, dziennikarze z mediów zajmujących się muzyką, przedstawiciele związków i organizacji branżowych, a także wszyscy laureaci dotychczas nagrodzeni nagrodą we wszystkich kategoriach. 
 
Laureatom wybranym przez polskie środowisko muzyczne wręczono statuetki autorstwa profesora Adama Myjaka.
 
więcej...